بازدید: 50

عنوان کتاب: طراحی تحقیق با رویکردهای کمی، کیفی و آمیخته (چاپ جدید چهارم)

نویسنده: جان کرس ول (John Creswell)
سال انتشار: ۲۰۱۴میلادی
تعداد صفحه: ۳۴۲ صفحه  /  زبان: انگلیسی
ناشر:
SAGE Publications
معرفی کتاب:

در اصطلاح روش به مجموعه‌ای از تدابیر، فنون، و ابزارها اطلاق می‌گردد که برای نیل به هدف هر تحقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد . به عبارت دیگر «روش» عبارت است از فرآیند عقلانی یا غیرعقلانی ذهن برای دست یابی به شناخت یا توصیف واقعیت. به واسطه روش می توان از طریق عقل یا غیر آن واقعیت ها را شناخت و مدلل کرد و از لغزش برکنار ماند. با افزودن پسوند logy (logos یونانی)، به معنای مطالعه و شناسایی، کلمه Methodology پدید آمده است که در فارسی روش‌شناسی خوانده می‌شود و معنای آن مطالعه روش‌هایی است که برای کسب معرفت به‌کار می‌رود. بنابراین، روش‌شناسی را می‌توان راهبردهای استفاده از روش‌های گوناگون گردآوری داده‌ها همراه با حفظ حدّ مطلوب اعتبار و پایایی دانست. تحقیقات بر اساس ماهیت داده­ ها به سه دسته زیر دسته­ بندی می­شوند كه هر یك به تناسب موضوع تحقیق كاربرد ویژه‌ای دارند:
۱- تحقیق های کمّی(Quantitative Research): داده­ های مورد استفاده در این تحقیقات، کمّی بوده و مقیاس اندازه ­گیری رایج برای آن­ها وجود دارد .
۲- تحقیق های کیفی (Qualitative Research): در روش كيفي، داده ­ها نه به صورت اعداد بلكه به شكل جملات، نشانه­ ها و علايم، رنگ­ها، حركات چهره و رفتار افراد گردآوري مي­شوند.
۳- تحقیق های آمیخته (Mixed Research): ترکیبی از روش های کمی و کیفی تحقیق است زیرا این دو روش میتوانند تکمیل کننده هم باشند. روش کیفی برای تحقیقات اکتشافی و تدوین تئوری مناسب است، در حالیکه روش کمی بیشتر در تحقیقات آزمایش و ارزیابی تئوری کاربرد دارد.

 

دانلود رایگان متن کامل کتاب

 

(Visited 42 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code