بازدید: 283

معرفی بازیکاری (Gamification)

یکی از تکنولوژی های تحول آفرین که هم توان و تخصص، و هم تمایل و انگیزه افراد را در یادگیری می تواند ارتقاء دهد، تکنولوژی بازی کاری (Gamification یا بازی سازی، یا بازی گونه سازی) است.

بازیکاری میتواند دانشپذیران علم مدیریت را از طریق مکانیزم های بازی با فرایندهای واقعی کار (شبیه سازی) در یک محیط مجازی آشنا سازد و دانشپذیران با ریسک بالا و بدون هزینه به کسب تجربه و مهارت بپردازند.

مفهوم بازی‏کاری از سال ۲۰۱۵ میلادی به‌طور گسترده در سازمانهای پیشرو دنیا مطرح شده و طبق گزارش موسسه گارتنر بالغ بر ۷۰% شرکتهای با کلاس جهانی از بازی کاری برای جذب و آموزش کارکنان و مشارکت بیشتر مشتریان خود استفاده می کنند. لذا صاحبنظران پیش بینی کرده اند بازی کاری به‌زودی به وقوع انقلابی در کسب‏وکار سازمانها و یادگیری منجر می‏شود.

این تکنولوژی به دنبال جذاب تر کردن کارهای معمولی و جهت دادن به رفتار انسانها در راستای اهداف سازمان و سیستم می باشد. به این وسیله افراد حتی کارهایی را هم که علاقه ندارند، ناخودآگاه مجبور می شوند داوطلبانه انجام دهند (مانند آزمایش های فولکس واگن در استوکهلم سوئد نظیر پله های مترو، کاهش سرعت خودروها، انداختن زباله و…)

 

کارکردهای بازیکاری

کارکردهای بازیکاری را می توان در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

۱) کارکردهای درون سازمانی: سوابق شرکتهای پیشرو نشان می دهد بازی کاری درافزایش بهره وری  و توانمندسازی منابع انسانی  و تکنیک جمع سپاری موفق عمل کرده است.

۲) کارکردهای  برون سازمانی: شامل  حوزه های بازاریابی، فروش و مشارکت مشتریان.

۳) کارکردهای تغییر رفتاری: یکی از قابلیت های جذاب بازی کاری توانایی وادار کردن انسان به تغییرات رفتاری مطابق هدف ماست. در حوزه سلامت، استقامت  و امور مالی  مثال های موفقی از بازی کاری را مشاهده کردیم.

 

بازیکاری های مدیریتی

تاکنون بازی های مدیریتی متعددی توسط شرکت های معتبر صنعتی (نظیر زیمنس آلمان) و شرکتهای فناوری اطلاعات (نظیر SAP  و IBM ) ارائه شده است. همچنین شرکتهای تخصصی تولید بازی های هدف دار مدیریتی و سازمانی (نظیر Interpretive Simulations و China IPR SME Helpdesk) به ارائه خدمات بازی کاری در دنیا می پردازند.

بسیاری از سازمانهای پیشرو و دانشگاه های معتبر جهان در آزمایشگاه های علوم انسانی و اجتماعی خود از تکنولوژی بازی کاری برای آموزش دانشجویان مدیریت یا کارمندان خود استفاده می کنند.

 

در ادامه برخی از معتبرترین بازیکاری های مدیریتی برای مخاطبین فرهیخته مدرسه مدیریت معرفی شده و امکان دانلود و بهره برداری از آن فراهم گردیده است (سایر بازیکاری های مدیریتی نیز به مرور زمان در این قسمت قرار خواهند گرفت) :

عنوان بازیکاری: خط تولید خودرو

نام تجاری بازی : Production Line Alpha v1.52
پلتفرم : PC
زبان : انگلیسی
سال انتشار : ۲۰۱۷
شرکت سازنده : Positech Games

معرفی بازیکاری:

این بازی برای یادگیری مفاهیم مدیریت تولید و عملیات طراحی شده است. بازی Production Line یک بازی بسیار جذاب در سبک مدیریتی و شبیه ساز است که در آن شما باید مدیریت یک کارخانه بسیار بزرگ را بر عهده بگیرید. مدیریت خط تولید در حالت کلی نیازمند استعداد و یادگیری های بسیار زیاد است هرچه بخش های مختلفی به کارخانه اضافه می شود نیز این کار سخت تر می شود.

یک کارخانه تولید خودرو مثال بسیار خوبی درباره کیفیت و دقت و و در حالت کلی بازده است. در این کارخانه خط تولید های مختلفی برای تولید قطعات مختلف خودرو وجود دارند و هر کدام نیز چندین ربات خودکار برای ساخت قطعات دارند. ربات هایی که هر کدام با دقت میلی ثانیه و نیز با دقت میلیمتری روی قطعات مختلف کار انجام می دهند. در این کارخانه هیچ تاخیری قابل قبول نیست. همچنین هیچ سفارسی نباید معوق بماند و تمام مسائل باید روی روال کار کنند تا مشتری مداری رعایت شود و همین مسئله یعنی مشتری مداری رمز موفقیت فروش و نیز بهبود وضعیت کارخانه است. بازی Production Line نیز یک سناریو مشابه توضیحات ارائه شده را شبیه سازی می کند و شما به عنوان مدیر عامل این کارخانه هستید. فراموش نکنید که اولین کارخانه بدون شک دارای نواقصی است که در تلاش های بعدی قابل بهبود است و نیز حتی بتوانید مشکل را با گذشت زمان حل کنید و نیازی به ساخت یک کارخانه جدید نباشد. بازی Production Line به شما امکان می دهد تا این تلاش را در عمل انجام دهید و مهارت مدیریتی خود را در برابر رشد کارخانه بیازمایید.

 

بازیکاری خط تولید خودرودانلود رایگان بازیکاری

 

لینک سایت شرکت سازنده این بازیکاری

 

عنوان بازیکاری: ماشین منابع انسانی

نام تجاری بازی : Human Resource Machine
پلتفرم : PC
زبان : انگلیسی
سال انتشار : ۲۰۱۶
شرکت سازنده : Tomorrow Corporation

معرفی بازیکاری:

این بازی برای یادگیری مفاهیم مدیریت برنامه نویسی منابع انسانی طراحی شده است.  بازی ماشین منابع انسانی مجموعه ای از کارمندان است که برای حل پازل ها ، منتظر ماشین ها هستند ، چرا که آنان برای شغل های شما می آیند. Human Resource Machine بازی جالبی است که در محل کار به تصویر کشیده می شود ، در هر مرحله رئیس شما یک معما را به شما محول می کند. اگر در حل کردن آن موفق باشید ، به پازل بعدی هدایت شده و شغل خود را برای یک سال بعد نیز حفظ می کنید.

در این بازی شما یک کارمند برنامه نویسی کامپیوتری هستید که مفاهیم ۰ و ۱ باید برایتان منطقی و بسیار جذاب باشد ، چرا که آنان چالش هایی پیچیده و سخت نیستند ، تنها فهم و درک کارمندان از هر قطعه کد را می طلبند. البته اگر تا کنون برنامه نویسی نکرده اید نگران نباشید! در این بازی برنامه نویسی تنها پازل ها را حل می کند.

ماشین منابع انسانی

دانلود رایگان بازیکاری

 

لینک سایت شرکت سازنده این بازیکاری